Foteliki samochodowe

Wyświetlanie wszystkich wyników: 5

 

Dlaczego foteliki samochodowe są ważne

Foteliki samochodowe są ważne, ponieważ pomagają zapewnić dzieciom bezpieczeństwo w razie wypadku samochodowego. Prawidłowo zainstalowane i używane foteliki samochodowe mogą zmniejszyć ryzyko poważnych obrażeń lub śmierci nawet o 71%. Jednak foteliki są skuteczne tylko wtedy, gdy są prawidłowo używane.

Foteliki samochodowe mogą pomóc chronić dzieci w razie wypadku, absorbując część siły uderzenia i utrzymując je bezpiecznie w foteliku. Pomagają też utrzymać główkę i szyję dziecka w jednej linii, co zmniejsza ryzyko poważnych obrażeń. Jednak foteliki samochodowe są skuteczne tylko wtedy, gdy są prawidłowo używane.

Sprawdź foteliki samochodowe dostępne w naszym sklepie internetowym i wybierz ten odpowiedni!

Różne rodzaje fotelików samochodowych

Na rynku jest wiele różnych rodzajów fotelików samochodowych, dlatego ważne jest, aby wybrać ten właściwy dla swojego dziecka. Najważniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest wiek, waga i wzrost dziecka.

Foteliki dla niemowląt są przeznaczone dla dzieci od urodzenia do około 12 miesiąca życia lub do momentu osiągnięcia przez nie maksymalnej wagi lub wzrostu przewidzianego dla danego fotelika. Foteliki te muszą być montowane tyłem do kierunku jazdy, ponieważ jest to najbezpieczniejsza pozycja dla małych dzieci.

Foteliki te mogą być montowane zarówno tyłem, jak i przodem do kierunku jazdy i są odpowiednie dla dzieci w wieku od około 9 miesięcy do 4 lat. Foteliki podwyższające są przeznaczone dla dzieci, które wyrosły już z fotelika, ale nie są jeszcze na tyle duże, by używać samych pasów bezpieczeństwa. Muszą być używane z pasem biodrowym i barkowym. I wreszcie wszystkie dzieci poniżej 12 roku życia powinny jeździć na tylnym siedzeniu.

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy

Przy zakupie fotelika samochodowego dla dziecka należy wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Pierwszą z nich jest wiek i waga dziecka. Druga to rodzaj fotelika, którego potrzebujesz. Po trzecie – Twój budżet. Jeśli masz noworodka, będziesz potrzebował fotelika montowanego tyłem do kierunku jazdy. Jest to najbezpieczniejszy rodzaj fotelika dla dziecka. Powinien być umieszczony na tylnym siedzeniu samochodu. Musisz też kupić bazę do fotelika. Baza nie jest wymagana, ale ułatwia montaż fotelika.

Jeśli masz malucha, możesz kupić fotelik skierowany przodem do kierunku jazdy. Ten rodzaj fotelika jest przeznaczony dla dzieci, które mają co najmniej 1 rok i ważą 9 kilogramów. Fotelik powinien być umieszczony na tylnym siedzeniu samochodu.

Jeśli masz dziecko w wieku 4 lat lub starsze, możesz kupić fotelik podwyższający. Ten rodzaj fotelika jest przeznaczony dla dzieci, które mają co najmniej 4 lata i ważą 18 kilogramów. Fotelik powinien być umieszczony na tylnym siedzeniu samochodu.

Jak zainstalować fotelik samochodowy

Do większości fotelików samochodowych dołączona jest szczegółowa instrukcja ich montażu. Ważne jest, aby przed instalacją dokładnie przeczytać te instrukcje. Do wielu fotelików dołączony jest również film instruktażowy dostępny w internecie

Istnieje kilka ogólnych wskazówek, których można przestrzegać podczas instalacji fotelika:

 • Upewnij się, że fotelik ma odpowiedni rozmiar dla dziecka.
 • Przeczytaj wszystkie instrukcje dołączone do fotelika, a także instrukcję obsługi pojazdu.
 • Postępuj zgodnie z instrukcjami producenta fotelika samochodowego dotyczącymi instalacji.
 • Upewnij się, że fotelik jest dobrze zamontowany w samochodzie. Fotelik nie powinien przesuwać się o więcej niż centymetr na boki lub do przodu i do tyłu.
 • Upewnij się, że pasy bezpieczeństwa są dobrze dopasowane i znajdują się we właściwej pozycji na dziecku. Pasy powinny znajdować się na wysokości lub poniżej ramion dziecka.
 • Upewnij się, że pas mocujący jest używany w razie potrzeby i że jest prawidłowo zamocowany.
 • Nigdy nie umieszczaj fotelika samochodowego na przednim siedzeniu pojazdu z aktywną poduszką powietrzną pasażera.

Jak używać fotelika samochodowego

Większość fotelików samochodowych ma dołączoną instrukcję obsługi, która jest bardzo specyficzna dla danego fotelika. Ważne jest, abyś przeczytał instrukcję i postępował zgodnie z nią, aby prawidłowo używać fotelika. Oto kilka ogólnych wskazówek:

 • Fotelik powinien być zainstalowany na tylnym siedzeniu samochodu.
 • Fotelik powinien być montowany w pozycji tyłem do kierunku jazdy dla niemowląt i małych dzieci.
 • W przypadku starszych dzieci fotelik powinien być zamontowany przodem do kierunku jazdy.
 • Fotelik powinien być odpowiednio przymocowany do pojazdu za pomocą pasów bezpieczeństwa lub systemu Isofix.
 • Dziecko powinno być prawidłowo zamocowane w foteliku samochodowym za pomocą szelek.
 • Szelki powinny być dopasowane i prawidłowo ułożone na ramionach dziecka.
 • Fotelik samochodowy powinien być regularnie sprawdzany, aby upewnić się, że jest prawidłowo zainstalowany, a pasy są dobrze przylegające i prawidłowo ułożone.

Porady dotyczące używania fotelika samochodowego

Jeśli masz dziecko lub malucha, będziesz potrzebował fotelika samochodowego. Oto kilka wskazówek dotyczących używania fotelika samochodowego:

 1. Upewnij się, że fotelik jest prawidłowo zainstalowany. Jest to prawdopodobnie najważniejsza wskazówka. Jeśli fotelik nie jest zainstalowany prawidłowo, może być bardzo niebezpieczny.
 2. Upewnij się, że dziecko jest prawidłowo zamocowane w foteliku. Pasy powinny być napięte, a szelki prawidłowo ułożone.
 3. Nie używaj fotelika, którego termin ważności upłynął lub który jest uszkodzony.
 4. Nie używaj fotelika, który nie jest odpowiednio dopasowany do dziecka.
 5. Koniecznie przeczytaj instrukcję dołączoną do fotelika.
 6. Pamiętaj, aby przestrzegać wszystkich obowiązujących przepisów dotyczących fotelików samochodowych.
 7. Zawsze obserwuj swoje dziecko w foteliku samochodowym.
 8. Nigdy nie zostawiaj dziecka w foteliku bez opieki.
 9. Pamiętaj, aby regularnie sprawdzać, czy fotelik nie jest uszkodzony lub zużyty.