Loading...

Chiński Nowy Rok

By | 2018-05-10T15:29:45+00:00 Styczeń 29th, 2018|Aktualności|0 komentarzy

Chiński Nowy Rok

Święta w Chinach, w przeciwieństwie do nas, obchodzone są według kalendarza księżycowego. Z tego powodu święta w Chinach przypadają w inne dni – a Chiński Nowy Rok to jedno z najważniejszych świąt. Warto dodać, że każdemu roku towarzyszy inny znak zodiaku i tak jak w ubiegłym roku był „Rok Koguta”, tak ten rok będzie „Rokiem Psa”.  Tak samo jak my przygotowujemy się dużo wcześniej na święta Bożego Narodzenia, tak w Chinach najbardziej przygotowują się na Nowy Rok – już nawet miesiąc wcześniej sprzątają i przygotowują swoje mieszkania, dekorują różnymi ozdobami, kupują prezenty dla bliskich.

Najważniejszym dniem podczas tych świąt jest Wigilia (bardzo podobnie jak u nas) – w tym dniu od samego rana trwają przygotowania w kuchni, lepi się pierożki zwane jiaozi, których zjedzenie ma według tradycji przynieść bogactwo. W tym dniu również wręczają sobie prezenty, a o północy strzelają fajerwerkami, które odstraszają zło. Po wszystkim całe rodziny wracają do domów i przez całą noc rozmawiają, grają w gry, jedzą i piją 🙂

Chiński Nowy Rok

Jest to najdłuższe (może trwać nawet miesiąc) i najhuczniej obchodzone święto. W tym roku przypada ono na termin 15-21.02.2018 r. Są to dni ustawowo wolne od pracy – nie działają urzędy banki – a co nas najbardziej interesuje – również poczta. Transport publiczny jest bardzo oblegany przez chińczyków, dworce, lotniska są bardzo zatłoczone.

Zobacz również:
Chińskie Allegro
Jak kupować na Gearbest
Gearbest zwrot towaru

Z racji tego święta, mogą pojawić się spore opóźnienia w wysyłce towarów zakupionych na AliExpress. Przez tydzień nie będzie działać chińska poczta, natomiast wiele sprzedawców już na kilka dni/tygodni przed rozpoczęciem się świąt robi sobie wolne aby przygotować się na ich najważniejsze święto. Dlatego jedynym rozwiązaniem dla wszystkich aliholików może okazać się jedynie cierpliwość 🙂 Jeśli w tych dniach będziemy dokonywali zakupów na AliExpress warto wydłużyć czas na wysyłkę towaru przez sprzedawcę i cierpliwie czekać. Już od kilku dni możemy spotkać się ze zmniejszonym kontaktem ze sprzedawcami, natomiast wszystko do normy powinno wrócić już końcem lutego, a już na pewno z początkiem marca.

Chiński Nowy Rok
4.7 (93.33%) 3 votes

Komentarze

Zostaw komentarz